czwartek, 7 kwietnia 2011

Suplementy na zdrowie

Żyjesz w pośpiechu, mało śpisz, dużo pracujesz. Coraz częściej błahe sprawy wytrącają cię z równowagi. Do tego po raz kolejny złapałaś nie wiadomo gdzie katar. Dlaczego tak się dzieje i czy możesz temu zapobiec?

Ciągły pośpiech i stres nie sprzyjają właściwemu odżywianiu się. Rano zazwyczaj wybiegasz bez śniadania, na obiad zjadasz batonika lub hamburgera i dopiero wieczorem siadasz do obfitego, choć nie zawsze zdrowego posiłku. Jeśli przez dłuższy czas nie dostarczasz organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów, to jest on zmuszony do przejścia na pracę w “trybie ekonomicznym”.

Siła tkwi w roślinach

Niektóre z nich zawierają wszystko to, co jest twojemu organizmowi niezbędne do normalnego funkcjonowania. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje mikroalga spirulina – prawdziwa kopalnia naturalnych substancji odżywczych. Nie tylko jest lekkostrawna i ma doskonałe właściwości odżywcze – zawiera do 65 procent białka, które jest świetnie przyswajalne, ale jest też bardzo bogatym źródłem przeróżnych witamin: B12, B1, B2, B6, PP, kwasu foliowego, kwasu pantotenowego, biotyny, witamin E i C. Ponadto zawiera 10 razy więcej karotenoidów niż marchew – w tym niezbędny beta-karoten oraz cała gamę wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, lipidów oraz minerałów i mikroelementów (magnezu, wapnia, żelaza, potasu, cynku, chromu, litu, manganu, selenu i innych). Nic dziwnego, że wzmacnia organizm, pobudza go do działania i dodaje sił witalnych. Dlatego spożywana jest przez wiele osób jako suplement diety o działaniu ogólnym. W Polsce od niedawna dostępna jest dzieki firmie Natura Vitalis .

Inny przykład roślinnego suplementu diety to olej z czarnego kminku (czarnuszki) – bogate źródło nienasyconych (głównie omega-3 i omega-6) i nasyconych kwasów tłuszczowych, olejków eterycznych oraz naturalnej witaminy E. Jeden gram oleju pokrywa dzienne zapotrzebowanie naszego organizmu na wielonienasycone kwasy tłuszczowe, których sami nie potrafimy produkować. A kwasy te biorą czynny udział w produkcji prostaglandyn, niezbędnych do utrzymania równowagi systemu hormonalnego, nerwowego i sprawnego funkcjonowania układu odpornościowego – hamują nadmierną odpowiedź immunologiczną (alergie, astma). Poza tym biorą udział w tworzeniu nowych komórek (skóra, błony śluzowe), a także chronią przed wolnymi rodnikami i regulują poziom cholesterolu.
Jeżeli jeszcze masz wątpliwości, zapytaj - ssuubbzzddaa@gmail.com